Åländska bönder mjölkade systemet på över €14 miljoner i bidrag under 2020

Finns det verkligen över 400 bondgårdar på Åland? Åtminstone är det så många privatpersoner, föreningar, aktiebolag och andra sammanslutningar som sökt och fått jordbruksbidrag via EUs stödsystem under 2020.

Totalt betalades €14 160 000 ut i olika former av jordbruksstöd till åländska aktörer under 2020 enligt Livsmedelsverket. Av det var över €12 miljoner i jordbrukarstöd, runt €1 miljon i uppbyggnadsstöd, €428 000 i marknadsstöd, €280 000 i projektstöd och €216 000 i företagsstöd. Utöver detta betalar den finska staten också ut andra jordbruksstöd som inte är kopplade till EU och därför inte redovisas. Ålands Landskapsregering har också en budget på €7,3 miljoner euro för sin jordbruksbyrå, som i huvudsak går till att betala ut bidrag till bönder och många andra aktörer som uppger sig vara bönder för att kunna lägga vantarna på bidragspengar.

Den som drog hem mest pengar i jordbruksstöd under 2020 var åter Kristoffer Lundberg, som kunde lyfta över €517 000 i bidrag till sitt jordbruk på Haga Kungsgård, €163 000 personligen, samt €44 000 till bolaget Kristoffer Lundberg Lantbruksservice – totalt €724 000.

Ålands Trädgårdshall kom på andra plats genom att mjölka över €470 000 i bidrag och Dick Gustafsson lyfte tredje mest i stöd – närmare €360 000 till sitt jordbruk. Östergårds Mjölk var inte långt efter och kunde inkassera €321 000 i bidrag under fjolåret.

I Brändö gick mest bidrag till Leif Börje Ingmar Lundbergs jordbruk – totalt €56 471.

I Eckerö gick mest bidrag till Marcus Göran Erikssons jordbruk – totalt €55 446.

I Finström gick mest bidrag till Pär Kristian karlssons jordbruk – totalt €223 843.

I Föglö gick mest bidrag till Alfons Boströms jordbruk – totalt €150 605.

I Geta gick mest bidrag till Henrik Johan Götvik Sundbergs jordbruk – totalt €109 295.

I Hammarland gick mest bidrag till Helena Carina Erikssons jordbruk – totalt €131 571.

I Jomala gick mest bidrag till Ålands Trädgårdshall – totalt €471 046.

I Kumlinge gick mest bidrag till Ulf Kristian Petterssons jordbruk – totalt €115 565.

I Kökar gick mest bidrag till Lars Henrik Sundbergs jordbruk – totalt €119 203.

I Lemland gick mest bidrag till Barbro Gun-Marie Carlssons jordbruk – totalt €90 713.

I Lumparland gick mest bidrag till Evert Göran Paulsons jordbruk – totalt €161 950.

I Mariehamn gick mest bidrag till Henrik Mats Alarik Karlssons jordbruk – totalt €73 149.

I Saltvik gick mest bidrag till Haga Kungsgård – totalt €517 470.

I Sottunga gick mest bidrag till Tomas Mikael Petterssons jordbruk – totalt €114 313.

I Sund gick mest bidrag till Östergårds Mjölk – totalt €321 636.

I Vårdö gick mest bidrag till Paul Olof Joakim Påvals jordbruk – totalt €80 402.

 


Brändö

Lundberg Leif Börje Ingmar 56471
Loumann Irene Annette 23749
Korsvikens Lamm 13550
Holmberg Stig Olof 11237
Lappo Ungdomsförening 9386
Gunnars Catarina Elisabet 7887
Grünewald Julia Denise 6943
Tillskars Lamm 4539
Öström Etel Kristina 2978
Husell Saga Gunvor Alfrida 1899
Berglund Anders Göran Kenneth 1797

 

Eckerö

Eriksson Marcus Göran 55446
Eklund Rickard Wilhelm Brage 45932
Mattsson John Olof 30997
Mattson Tage Ingmar 22943
Eriksson Ernst Egon 17309
Borenius Karl Peter Wilhelm 15138
Lassa-Långnäs Föreningen Kyrkoby… 13612
Jordbrukssammanslutning Eklund 11515
Jansson Thor Åke Christian 11354
Sundqvist Albin Christer 9740
Lundén Henrik Johannes 3958
Eklund & Son AB 3228
Granberg Kathrin 2746
Fagerström arja Anneli 2620
Eckerö Båtförneing 2517
Isaksson Bengt Erik Torbjörn 1934

 

Finström

Karlssont Pär Kristian 223843
Daniels Frukt 222587
Dahlman Axel Wilhelm Zacharias 199786
Gustavsson Henrik Kaj 191730
Lundberg Jonas Erik 124265
Pellas Johan Mikael 120270
Lindeman Jon Erik 90117
Sjölund Carl Jan-Peter 78611
Löfman Lasse Julius 74964
Mattsson Jan Robert 58044
Jansson Dan Anders 52947
Lindblom Simon Karl Erik 51442
Kristoffer Lundberg Lantbruksservice 44092
Daniels Dan Erik 42135
Lantrbukssammanslutning Kyrkslätt 38655
Nyman Leif Edgar Johannes 37188
Vest Kristina Charlotta 34086
Blomsterlund Rolf Åke 33386
Johansson Berndt Lars Johan 32350
Sundin Peter Mikael Niklas 32042
Nordqvist Bertil Mauritz 31627
Rosenberg Erik Karl Gunnar 30573
Toivonen Matts Johan 29033
Sjöblom HansAlfred 27806
Woivalin Jan-Henrik Folke 27605
Karlsson Karl Håkan Hilding 25371
Sandell Bo-Wrik Gunnar 24874
Mattsson Pär Rune Månsson 24575
Sandén Oscar Johannes 21614
Lantbrukssammanslutning Jansson 21498
Jansson Karl Ronny 20616
Hamnström Karl Elof 19654
Karlsson Johan Patrik 18817
Sarling Bengt Gunnar 17989
Erlandsson Erland Jan-Erik 17721
Johansson Gunnar Nils Ingmar 16796
Mattsson Anders Jörgen 16419
Andersson Bo Gunder 15248
Lundberg Jonas Erik 15215
Hamnström Richard Karl Gustaf 15203
Johansson Kurt Ingmar 15080
Sundberg Leif Tor Edvard 12475
Lasse Löfman 12000
Richard Hamnström 12000
Wallin Karl-Johan 11885
Perander Björn Michael 10492
Sirén Stefan Karl Fredrik 9888
Jordbrukssammanslutning Björkman 9848
Sundberg Vidar Åsmund 9264
Fastighetssammanslutning Mattsson 9179
Kock Dan-Erik Kristian 9166
Lindström Karl-Anton Fjalar 8503
Jordbrukssammanslutning Jansson Jan-Henrik och Erik-Gunnar 8318
Johansson Dennis Johannes 8238
Grönlund Kent Per Alfred 7961
Jordbrukssammanslutning Perander 7876
Beckman Henrik Torbjörn 7730
Hedmarks 5623
Sundström Mikael Mats-Erik 5555
Löfman Bern William 5373
Danielsson Sven-Anders Johannes 4875
Alm Anna Christina 4868
Thyeén Matts Rune 4452
Boman Mats Erik Gunnar 4079
Perander Ulf Eric Henri 3316
Fellman Catarina Christina 2972
Finströms Kommun 2547
Eklund Conny Waldemar 2544
Nordberg Gudrun Susanna 2531
Jansson Erik Brage 2439
Eriksson Johan Ove 2089
Jansson Nils Göran 2043
Johansson Erica Irene 1535
Söderlund Stig Johan 1442
Henriksson Leif Einar Sigvard 1257

Föglö

Boström Alfons Valdemar 150605
Fellman Birgit Katarina 113174
Helin Henry Gustav 72409
Jansson Conny Karl Johan 67206
Jansson Roy Erik 47298
Englund Daniel Karl Olof 47200
Gustavsson Per Christer 35107
Eriksson Erik Stefan 32259
Helin Johan Patrik 21459
Eriksson Leif Gerhard 17188
Lindfors Johan Mats Emil 14425
Flodin Björn Klas-Henrik 13782
Dahlgren Karl Johan Torbjörn 9056
Sundblom Gustav Holger 8924
Sundblom Börje Klas Tomas 6753
Lundin Cornelis John 5820
Fyrvall Karin 3757
Gustafsson Tobias Nils Ivar 2722
Gustavsson Kai Väinö 1370

 

Geta

Sundberg Henrik Johan Götvik 109295
Sundblom Jarl Trygve 72678
Sundqvist Nicklas Peter 71736
Sundberg Mattias Johan Henrik 48432
Berndtsson Krister Erik 45792
Sjöblom Mats Ture 31000
Sundberg Kajsa Snöfrid Sofia 21329
Sjöström Andreas Erik 20274
Ahonen Jukka Tapani 15650
Strand Lennart Ingolf 12370
Gräggnäs Gård 12000
Dahlblom Dan-Johan 10343
Sahlin Bernt Conny 9876
Mattfolk Alf Magnus 8824
Eriksson Carl-Henrik 6634
Häggblom Emil Gabriel Viking 6439
Österlund Yngve Runar Carl-Johan 6246
Häggblom Maija Elina 6018
Jansson Anders Johan 5910
Ahonen Tommy Peter 3940
Söderström Per-Erik 1872
Nyholm Ingmar Rudolf Mikael 1376

 

Hammarland

Eriksson Helena Carina 131571
Eriksson Hans Christer 90009
Josefsson Volmer Elof 77376
Sundqvist Anders Karl-Elis 70896
Holmqvist Johan Emil 63006
Eriksson Jon Teodor 55005
Johansson Thor-Erik 46431
Blomqvist Jörgen Helge Viktor 46087
Grönlund Alve Karl Ingemar 43786
Johansson Sture Göran 39242
Holmqvist Lantbruksentreprenader 38722
Bergman Bjarne Karl Frejvid 38707
Eriksson Joar Erik 38123
Carlsson Roy Kenneth 37981
Persson Kerstin Cecilia 32379
Kuhlman Anders Ola 31635
Sjölund Mats Bo Erik 28826
Öström Ove Stefan Krister 21431
Söderlund Magnus Engelbrekt 18561
Nordström Ulf Dan Mikael 18040
Fagerholm Ralf Arne 15802
Holmes Anders Jan Adolf 15794
Karlsson Anders Karl-Johan 14566
Lantbrukssammanslutning Rautelius 12551
Bergman Britta Hedvig Matilda 12445
Fast Annette Louice Emilia 12238
Wiktorsson Harry Herbert Johannes 11929
Skogberg Tony Jan-Erik 11690
Carlsson Kim Kenneth 11628
Kattnäs Gård 10880
Isaksson Erik Jörgen Mauritz 10080
Maskinsammanslutning Eriksson Jon 8799
Nyman Christer Per Mattias 8207
Häger Britt-Marie Elisabeth 6913
Häggblom Gard Tor-Erik 6498
Roos-Clemes Lena Ingegärd 5939
Skarpnåtö Fiskelag 5806
Andersson Åke Jan-Anders 5456
Jansson Linda Cecilia Karolina 5140
Hansson Bengt Holger 3503
Holmes Anders Jan Adolf 3148
Jörgensen Margita Charlott Viktoria 2302
Eriksson Ulla Marianne 1887
Blomqvist Boris Krister 1864
Andersson Kaj Tove Mattias 1394

 

Jomala

Ålands Trädgårdshall 471046
Gustafsson Dick Albert Joachim 358609
Söderlund Fredrik Karl Göran 115727
Karlsson Simon Mats Albert 109172
Mansén Peter Henry 102751
Lantbrukssammanslutning Jansson 90396
Eriksson gun-Britt Alice 88903
Gårdsbrukssammanslutning Häggblom 83705
Ålands Centralandelsag ÅCA 79949
Eriksson Anders Erik 74436
Eriksson Ulla-Britt Sara Josefina 70499
Eriksson Bernt Erik Ragnvald 69852
Söderlund Levi Göran 69446
Mattsson Karl Sixten 68864
Söderdahl Mia Mari Helen 67190
Lindholm Dan Eric 63260
Mattsson Carl Michael 59412
Johansson Tord-Ingvar 53834
Rosenberg Camilla Alice 53699
Ekström Erik Per Gunnar 49434
Jansson Johan Roger 45431
Andersson Johan Karl-Erik 43425
Häggblom Dan-Erik Viktor 42867
Ekström Robert Erik WIlliam 42270
Karlsson Roland Jan-Olof 39410
Ekström Harry Jörgen 39000
Bertelin Patrik Ulf Ingmar 35928
Holmström Jan Thomas Mathias 34364
Söderlund Fredrik Karl Göran 31413
Ekström Lennart Christian 30968
Öhberg Jan Anders 30550
Sjöberg Berit Inga-Lill 27332
Kalm Lwif Reinhold 27064
Häggblom Hans Johan Niclas 25836
Mattsson Karl Jim Dean 24886
Karlsson Tage Leif Roger 24427
Karlsson Mikael Dan-Erik 24248
Söderlund Gustav Viking Vilhelm 20007
Hagström Karl Stig-Erik 19659
Eriksson Henry Mikael Herman 19509
Andersson Nina Helén 19322
Miren Olof Henrik 16507
Ålands Vatten AB 16456
Nordlund Tony Rolf Mikael 13968
Holmberg Boris Vidar 12345
Hagberg Ann Lillevi 11178
Ålands Hushållningssällskap 9713
Jomala Kommun 9040
Häggblom Kenth Johan 8210
Jansson Kurt Ingmar 6855
Fastighetssammanslutning Jansson & Blomqvist 6572
Erik Ekström 5652
Eriksson Ulla-Britt Sara Josefina 5496
Karlsson Hans Erik Alex 4990
Jordbrukssammanslutning Ekström 4339
Furulund AB 3276
Maskinsammanslutning Ekström & Mattsson 2466
Beskattningssammanslutning Öhberg 1990
Henriksson Dan Henrik 1961
Ek Sverker Karl-Gustaf 1886
Andersson Dan Erik 1364

 

Kumlinge

Pettersson Ulf Kristian 115565
Sjölund Karl Göran 45502
Stenmark Bo Anders 37066
Karlsson Lenny Karl Joel 24968
Sjölund Måns Ragnar 21101
Grönvall Linus Karl Erik 15634
Sundman Karl Åke Axel 12006
Kumlinge Byalag 10725
Grönvall Kristina Sofi 10602
Skärgårdsungdomarnas Intresseorganisation 4596
Björkö Byns Fiskelag 3285
Engblom Maj-Gun Marina 1697
Silander Gunnar Kristian 1510

 

Kökar

Sundberg Lars Henrik 119203
Hellström Klas Johan 80112
Sundström Joel Alfred 20929
Carlberg Eva Maria Charlotte 12397
Joels Firma 12000
Skärgårdsbröd 11011
Kökar Hembygdsförening 4354

 

Lemland

Carlsson Barbro Gun-Marie 90713
Wilhelms Jonas Peter 87460
Leandersson Gard Torbjörn 78261
Signell Egon Sigvard Hugo 59378
Sjögren Joakim Mikael 40230
Engblom Per Magnus 32814
Sviberg Agneta Elisabeth 31908
Alm Erik Göte 27843
Eriksson Carl Peter Ragnar 23969
Sandberg Mathias Oscar 22964
Föreningen Stora Båtskär 11000
Wikblom John Mikael Niklas 10801
Karlsson Jörgen Evert 10215
Karlsson Jan-Erik Allan 9584
Wikström Lisbeth Evelyn 8597
Söderström mats Johan 7250
Norrby Samfällda Land & Vattenområden 6597
Nordenström Rebecca Margareta 5926
Lindblom Göran Eliel 4483
Jordbrukssammanslutning Mansen 3909
Gustavsson Lita Marina 3711
Lindqvist Erik Runar 3546
Eriksson Bengt Edvin 2763
Jordbrukssammanslutning Björklund 1568
Albertsson Paul Olof 1370

 

Lumparland

Paulson Evert Göran 161950
Johansson Kent Ingmar 109811
Alm Nicklas Karl-Gustav 101380
Sjöwall Carl Magnus 25129
Johansson Kent 23465
Söderlund Bo-Erik 7603
Nordberg Erik Ronald 7249
Mattsson Jörgen Micael 2001

 

Mariehamn

Karlsson Henrik Mats Alarik 73149
Leader Åland 55863
Álenskur Islandshästförening 25000
Rosenberg Karl Jan-Åke 23364
Knahpe Kenneth Leif Erik 17312
Fananamma AB 13564
Ekström Edvin Arthur Jan-Erik 12940
Karlsson Adam Lee 12525
Arbetarnas Bildningsförbund 12227
Sjövall Martin John Edgar 12006
Ålands Bruks- och Sällskapshundsklubb 12000
Henriksson Catharina Helena 10296
Visit Åland 10217
Mattsson Sture Johan Mathias 9635
Segeljaktsföreningen Alanta 9230
Folkdansarna på Åland 8673
Jakobsson Brage Jan Stefan 8538
Slotte Fredrik Karl Johan 8114
Slotte Mats Pehr Niclas 7040
Kalm Edgar Verner 6740
Clemes Karl-Oskar 5514
Lantbrukssammanslutning Nyman 4507
Kobba Klintars Vänner 3593
Fastighetsbyrå Karlsson 2782
Ridklubben Sleipner 2093
Ålands 4H-distrikt 1924

 

Saltvik

Haga Kungsgård 517470
Lundberg Kristoffer Sven 163043
Tomtens Mjölk 145933
Bomanson Frej Hans Harald 109157
Mörn Nicklas Lars Erik 90613
Söderlund Erik Adam 85250
Häggblom Mats Ove Valter 79089
Storgårds Lantbruk 66173
Hamnström Bror Erik 61172
Gustafsson Guy Allan 51653
Kuhlman Markus Jan Wilhelm 48055
Mattsson Mikael Bror-Erik 43228
Beskattningssammanslutning Söderlund 41489
Salmén Karl Jan Henrik 40679
Eriksson Tor Dan Anders 37965
Johan Åkerblom 35731
Wahlsberg Veronica Marina 32132
Johansson Rolf Johan Anders 27404
Sundborg Stefan Ingmar Mikael 25188
Nylund Bror Jan Roland 23606
Lönnblad Dan Jhonas 23546
Mörn Nils Johan 23356
Troberg Carita Orvokki 21762
Nordqvist Anders Harald 20170
Karlsson Hans Börje Mikael 16921
Jansson Tom Ingmar 15016
Lindblom Erik Fjalar 14426
Jansson Gun-Britt Marianne 13639
Lindman Ulf Jonny 13169
Westerlund Per-Åke 12512
Kuhlman Jan Roland 11525
Söderholm Karl Mikael 11311
Grunér Jan Alfred 11063
Åkerblom Johan 111032
Lundberg Erik Jan Peter 10377
Karlsson Dan Sven-Olof 8260
Dahl Göran Oskar 7302
Lindström Karl Henry 7181
Mattsson Sune Olof 6552
Myholm Dan Erik Mikael 6139
Holmroos Stig Karl-Göran 5684
Karlsson Stanley Runar 5029
Karlsson Lars Henning 4021
Sundlöf Magnus Erik 2669
Dahlén Tor-Björn Uno 2449
Häggblom johan Aron 2437
Löfman Olle Edvin 2255
Tomtén Jan Christer 2160
Björklund Axel Carl-Ingemar 1765

 

Sottunga

Pettersson Tomas Mikael 114313
Danielsson Marcus Carl Viking 20963
Stenros Erik Göran 17925
Lindström Thomas INgemar 11490
Eriksson Nils Johan 7247
Sottunga Hembygdsförening 4201

 

Sund

Östergårds Mjölk 321636
Mattsson Jimmy Emanuel 110466
Klingberg Lena Irene 82994
Blomqvist Björn Rainer 62571
Mattsson Lars-Johan Gustav 55229
Berglund Dan Stefan 46828
Mattsson Ture Per-Ole 42204
Lindeman Robert Ingmar 41277
Berglund Bengt Per-Mikael August 38815
Åland Distillery 35519
Mattsson Mats Johan Erik 26917
Karlsson Christoffer Karl Johan 25989
Hagström Ulf Bjarne 22870
Mörn Nils David 14725
Karlsson Dan Oskar 12394
Berglund Kjeil Åke 12000
Karlsson Bengt Rainer 10594
Karlsson Alfons Lennart 10552
Göstas Ralf Mats Erik 8901
Nordlund Andreas Jan-Olof 6578
Nordlund Andreas Jan-Olof 6578
Rosenberg Birgitta Margareta Mattsdotter 4350
Lindholm Bror-Åke 4222
Ahlqvist Johan Rune 3044
Ek Tony Jan 1895
Igelmund Juliane 1813

 

Vårdö

Påvals Paul Olof Joakim 80402
Nordberg Peter Ingemar 71689
Pehrsson Per Johan Gustav 52361
Wiman Pernilla Catharina 51621
Skogberg Tage Karl Magne 51415
Sjölund Henrik Paul-Mårten 30502
Björklund Mats Emil 28471
Lindholm Lena Maria 25984
Gruner Karl Håkan 25406
Mickelsö Handelsträdgård 22260
Koivisto Vesa Matti 19796
Häggblom Anders Vidar 15141
Sundman Ann Caroline 10972
Packalén Johan 10114
Archipelago Pares 7694
Olofsson John Christian 6476
Sjölund Sven Gunnar 4807
Åberg Karl Erik Gustav 3454
Lundell Karl Mikael 2829